Rodzaje fotografii.

Portret – fotografia, w której głównym tematem jest osoba fotografowana. Portret nie ogranicza się do zdjęcia twarzy, zdjęcie może przedstawiać całą sylwetkę modelki. Udany, artystyczny portret opowiada o człowieku, jego charakterze, osobowości, zainteresowaniach lub pracy.

 

Fashion – fotografia mody – zdjęcia, których celem jest przedstawienie ubrań, obuwia lub dodatków. Fotografie modowe stały się częścią fotografii artystycznej. Dzisiaj w fotografii mody nie obowiązują żadne standardy, wytyczne, twórcy mają pełną swobodę w kreacji i realizacji swoich wizji.

 

Bielizna, kostium kąpielowy – Nie jest to kategoria, dziedzina fotografii, raczej umowne określenie pomagające w ustalaniu szczegółów sesji zdjęciowych z modelkami. Można wykonywać portrety modelki w bieliźnie, jak i bielizna może być tematem zdjęć typu fashion.

 

Beauty – fotografie typowe m.in. dla reklam kosmetyków czy biżuterii, w których tematem jest uroda, zdrowy wygląd, makijaż i fryzura.

 

Glamour – Zdjęcia przedstawiające atrakcyjnie wyglądające kobiety. Wbrew obiegowej w naszym kraju opinii nie chodzi tu o zwariowane stylizacje czy zdjęcia celebrytów. Zdjęcia glamour prezentują np. czasopisma dla mężczyzn jak Playboy, Maxim czy CKM. Ich celem jest wzbudzenie odpowiedniej reakcji u widzów. Na zdjęciach glamour modelki występują np. w strojach podkreślających seksualność i w wyzywających pozach, często występują nago, lub topless.

 

Akt – przedstawienie ludzkiego ciała. Akt jest jednym z najważniejszych tematów malarskich i fotograficznych w dziejach sztuki. W Polsce fotografia aktu ma długą tradycję. Nasi fotografowie preferują subtelne przedstawienie ciała, któremu nadają rozmaite formy. Pojęcie “akt” nie precyzuje w jakim stopniu modelka lub model są rozebrani. Zdjęcia topless to też akt.

 

Nagość zakryta – fotografie na których modele/modelki występują nago, lecz są częściowo zakryci, nie widać szczegółów anatomicznych. Do zakrycia ciała służą np. tkaniny, rekwizyty, przedmioty. Modelki mogą też np. zakryć piersi dłońmi. Akt zakryty jest dobrym wstępem dla modelek i fotografów, którzy chcą udoskonalić technikę pozowania i fotografowania zanim nauczą się robić typowe akty.
Istnieje wiele innych odmian fotografii, jednak na początek ograniczmy się do podstawowych, które musi znać każda początkująca modelka.

 

Pamiętaj: Umawiając się z fotografem na zdjęcia uzgodnijcie i zapiszcie w umowie zakres pozowania. Fotograf podczas sesji nie może domagać się, by modelka rozszerzyła zakres ani modelka nie powinna zmieniać zdania w ostatniej chwili i ograniczać swojego zakresu. Oczywiście wszystko jest do uzgodnienia, ale profesjonaliści (także początkujący) muszą być słowni i zdecydowani.

Pamiętaj: W naszym kraju przyjęło się określenie “zakres pozowania”, ale możesz się spotkać z pytaniem o swoją “dyspozycyjność” – co znaczy dokładnie to samo. Czyli dyspozycyjność nie będzie oznaczała “kiedy masz czas na zdjęcia”, lecz do jakich rodzajów fotografii pozujesz.

Dodaj komentarz